Dětské problémy


Nejčastější problémy v dětském věku, se kterými by rodiče měli přijít na vyšetření na dětskou gynekologii

Po narození do 2 měsíce věku

Holčička je ještě pod vlivem mateřských hormonů, které kolují v její krvi, tudíž je v tomto věku normální bílý výtok z rodidel a zduřelé bradavky prsů.

Klidové období (od dvou měsíců po narození do zhruba 9 let)

V tomto období je organismus v naprostém klidu bez sekrece pohlavních hormonů, holčička by neměla mít žádné gynekologické obtíže, ani výtok, ani krvácení z rodidel, ani vývoj pohl. znaků - ochlupení, růst prsů. Vše vyjmenované musí být bezpodmínečně vyšetřeno.

Výtok

Výtok v klidovém období obvykle nemůžeme považovat za normální, musíme hledat a odstranit jeho příčinu (zlepšit osobní hygienu i hygienu prádla, vymýtit roupy, odnaučit dítě škrábat se v rodidlech apod.). Léčení výtoku je vždy a především lokální a místní. Dospělá žena si sama zavádí do pochvy léky v podobě poševních tablet, globulí, krémů apod. U děvčátek a panenských dívek se musí takové léčení přizpůsobit velikosti přirozeného otvoru v panenské bláně, proto vkládáme jen dětské poševní čípky s vhodným lékem nebo mast pomocí malého aplikátoru. Vložení léku mamince předvádíme samy a naučíme ji, aby lék zavedla do pochvy dítěte správně.

Bolesti bříška

doprovázejí v polovině případů výtoky, často bývá odhalena příčina také v zánětu slepého střeva, proto by každá holčička  měla mít dětské gynekologické vyšetření, aby byla vyloučena příčina těchto obtíží.
V období dorostovém je nutné myslet i na zánět vnitřních rodidel a nádory.

Krvácení z rodidel

V tomto období je každé krvácení patologické.
Nejčastější příčiny :

  • poranění zevních rodidel a pochvy
  • zánět zevních rodidel a pochvy
  • cizí těleso v pochvě
  • předčasná puberta
  • zhoubné nádory pochvy

Objeví-li se tedy krvácení z rodidel v tomto období, je nutné vyhledat naši odbornou pomoc.

Synechia vulvae (nesprávně srůst malých stydkých pysků)

se vyskytuje jen v klidovém období a je způsobena nesprávnými hygienickými návyky. Maminky často bývají upozorněny, že na rodidla dítěte nemají sahat, což je samozřejmě nesprávné. Je nutné odstraňovat denně jakýkoliv mázek kolem poštěváčku a oddalovat od sebe i malé stydké pysky.

Předčasná puberta

Projevuje se předčasným růstem prsů, vývojem ochlupení a urychlením růstu. Je to stav patologický, který je nutno vždy diagnostikovat a účinně léčit. Pokud se objeví některé z těchto příznaků před 8,5 rokem věku, je nutné se objednat na vyšetření na dětskou gynekologii.