Dorostové problémy


Pohlavní vývoj

Pohlavní hormony jsou tvořeny především ve vaječnících. V první polovině menstruačního cyklu folikul (obal vajička) tvoří estrogeny. Po prasknutí folikulu a uvolnění vajička se z něj stává žluté tělísko produkující progesteron.

Estrogeny - v pubertě hrají roli při utváření druhotných pohlavních znaků

podporují tvorbu kostní tkáně
pozitivně ovlivňují hladinu krevních tuků
hmají vliv na náladu ženy
díky jejich působení je pokožka pružná a vláčná
díky nim narůstá v děloze sliznice

Progesteron - hormon žlutého tělíska má podstatný vliv na přeměnu  děložní sliznice, na zahnízdění oplodněného vajíčka, v případě neotěhotnění na odloučení nekrotické sliznice, které se navenek projevuje jako menstruace

Androgeny - mužské pohlavní hormony, které jsou přítomné i v ženském organismu,tvoří se v dřeni vaječníků a v nadledvinách.
Ovlivňují libido, jsou důležité při vývoji svalstva.
K jejich nežádoucím účinkům ale také patří třeba projevy akné a zvýšené maštění pleti či vypadávání vlasů a poruchy menstruace.

Poruchy menstruace nebo její chybění.

Ve smyslu častého, dlouhotrvajícího a silného krvácení či naopak vynechávání měsíčků.

Každá dívka by si měla vést menstruační kalendář a pokud je zpozorována nepravidelnost cyklu, je nutné kalendář ukázat dětskému gynekologovi, který již odhalí příčinu těchto poruch. Nejčastěji se jedná o poruchu hormonální a chybění ovulace. Je důležité tyto poruchy adekvátně léčit, není vhodné nasadit nasadit hormonální antikoncepci, protože tím dívce zablokujeme činnost vaječníků a po vysazení antikoncepce bude cyklus znovu nepravidelný, dokonce se díky chybění ovulace může stát dívka neplodnou.

Pokud dívka nezačne menstruovat do 15. roku věku, měla by být rovněž vyšetřena hlavně dětským gynekologem. V tomto období se často objeví různé vývojové vady rodidel, např. nevytvořená pochva, uzavřená panenská blána, zdvojená vnitřní rodidla atd.

Vrozené vývojové vady rodidel

Projevují se např. chyběním menstruace, bolestmi bříška při menstruaci, netypickým vzhledem zevních rodidel. Často jsou součástí některých syndromů - např. Turnerova.

Tyto nejčastěji se vyskytující příznaky je nutné vždy nechat vyšetřit a adekvátně léčit, aby se předešlo poruchám budoucí plodnosti.