OčkováníV naší ambulanci vám nabízíme možnost očkování proti HPV infekci

Nejnovější a nejspolehlivější metodou ochrany proti HPV infekci je očkování. Po očkování dojde k rozvoji obranyschopnosti proti konkrétním typům virů obsaženým ve vakcíně. Vakcíny obsahují pouze obaly virů, neobsahují virovou genetickou informaci, která je nutná pro rozvoj infekce a nemohou proto způsobit onemocnění. Aktuálně používané vakcíny působí na hlavní rakovinotvorné typy HPV – HPV 16 a HPV 18. Ochrana proti těmto typům je absolutní. HPV 16 a HPV 18 jsou  příčinou asi 70 % rakoviny děložního hrdla. Vakcína má navíc i tzv. zkříženou ochranu proti dalším typům HPV – HPV 31 a HPV 45. Zkřížená ochrana již sice není absolutní, ale zvyšuje účinek vakcíny. V souhrnu tedy mohou vakcíny zabránit asi 80 % případů rakoviny děložního hrdla. Snižují i riziko rozvoje rakoviny pochvy a zevních rodidel a rozvoj všech stupňů předrakovinových změn děložního hrdla. Vakcíny jsou velmi bezpečné a rizika jejich podání jsou minimální. Očkování provádějí praktičtí lékaři pro děti a dorost a gynekologové. Nejlepších výsledků a současně nejvyšší účinnosti je dosaženo u žen a dívek, které se ještě s HPV infekcí nesetkaly. Každá žena, která byla očkována, má výrazně snížené riziko vzniku rakoviny děložního hrdla, přesto se u ní rakovina může objevit, protože vakcína nechrání proti všem typům HPV. Je tedy nutné, aby i očkovaná žena dále docházela na pravidelné gynekologické preventivní kontroly.

Přípravek Cervarix obsahuje 2 HPV typy - HPV 16 a HPV 18 – zodpovědné za většinu případů rakoviny děložního hrdla. V Evropě je registrován pro ženy od 10 do 25 let, přestože u něj byla prokázána dostatečná účinnost i u žen starších. V Austrálii je již registrace pro ženy až do 45 let, protože i u starších 25 let byla prokázána spolehlivá tvorba protilátek. Cervarix obsahuje jako adjuvans (nezbytná složka očkovací látky) unikátní a nově patentovanou látku, která umožňuje vyvolání výraznější imunitní odpovědi na očkování (tvorbu významně vyšších hladin protilátek). Po očkování byla prokázána tzv. zkřížená imunita i proti některým dalším typům HPV, způsobujícím rakovinu (HPV 45, HPV 31, HPV 52). Ochrana proti dalším typům HPV zvyšuje celkovou ochranu proti vzniku rakoviny asi o 10 – 13 %.

Přípravek Silgard obsahuje 4 HPV typy – HPV 6, HPV 11, HPV 16 a HPV 18. Kromě předrakovinových stavů a rakoviny děložního hrdla chrání rovněž proti tvorbě genitálních bradavic (kondylomat). Užití je věkově omezené – je určen pro ženy od 9 do 26 let.

Vakcína Gardasil 9
Gardasil®9 je vakcína proti lidským papilomavirům, která poskytuje širokou ochranu proti onemocněním způsobeným HPV typy obsaženými ve vakcíně, jako jsou rakovina děložního čípku, análního otvoru, vulvy, vaginy a genitální bradavice.

Gardasil®9 chrání proti 9 typům HPV: proti 2 typům způsobujícím genitální bradavice (6, 11) a dále proti 7 vysoce rizikovým typům HPV způsobujícím zhoubná onemocnění (16, 18, 31, 33, 45, 52, 58).Vakcíny jsou uloženy v chladničce při 4 - 8 stupních, proto omezeně očkujeme vakcínami přinesenými zvenku, neboť zde neručíme za bezpečnost a účinnost aplikované látky.

Cena je variabilní dle cen v lékárně, každá očkovaná pacientka bude vybavena očkovacím průkazem, platebním dokladem a patřičně informována.