VyšetřeníNa rozdíl od běžného gynekologického vyšetření dospělé ženy, spadá do oblasti dětské gynekologie také zhodnocení celkového vývoje a případného stavu pohlavního dospívání. Vlastní vyšetřování začíná zvážením a zhodnocením rozvoje druhotných pohlavních znaků (prsy, stydké ochlupení a ochlupení v podpaždí) a zhodnocením celkového tělesného vzhledu pacientky.

Teprve pak se dostaneme k vlastnímu vyšetření, které by mělo mít tři součásti:

  • vyšetření pohledem (prohlídka vnějších rodidel)
  • vyšetření vnitřku pochvy a děložního čípku vaginoskopem
  • vyšetření pohmatem

Vaginoskopie
je nebolestivé vyšetření panenské pochvy skrze otvor v panenské bláně, kudy se zavádí drobná tyčinka a pozoruje se charakter výtoku a stav sliznice. Toto vyšetření je nezbytné provést vždy při výskytu výtoku, aby se správně odebrala kultivace z výtoku, event. odstranilo i cizí tělísko, které si děti často sami zavádějí do pochvy.

Vyšetření pohmatem
je v gynekologii velmi důležité. U dětí a panenských dospívajících dívek však zavádíme prst vždy jen do konečníku. Aby vtlačování prstu do konečníku nebylo nepříjemné, vždy si před vyšetřením ukazovák v rukavici navlhčíme kluzkým gelem.

Při některých poruchách nebo onemocněních je potřeba odebírat z vnitřku pochvy materiál k vyšetření např. bakteriologickému (při výtoku) nebo cytologickému (k posouzení hormonální situace). Skrze přirozený otvor v hymenu (panenské bláně) se zavede do pochvy štětička (vata namotaná na špejli) a vzorek se natírá na sklíčko nebo jinak posílá do laboratoře.